شرکت تعاونی دهیاری بخش مرکزی اصفهان

شرکت تعاونی دهیاری بخش مرکزی اصفهان

شرکت تعاونی

بخش مرکزی اصفهان

اصفهان

استان اصفهان

تعاونی

,دهیاری

,شرق

,اصفهان,

برسیانی,

روستای برسیان,

روستای زیار,منار زیار,

مسجد جامع کاج,

مسجد جامع دشتی,

مسجد جامع ازیران,

مسجد جامع و منار برسیان,

مسجد جامع و منارگار,

مسجد جامع هفتشویه,

مسجد جامع جیلان آباد,

منار زیار,

مسجد جامع کاج,

مسجد جامع سروشبادران,

مسجد جامع دهکرم,

پل چوم,

کبوتر خانه مزرعه گورت,

شرق اصفهان,

اصفهان خاور,

شرکت تعاونی دهیاری بخش مرکزی اصفهان

بخش مرکزی
نگاهی کوتاه به بخش مرکز ی استان اصفهان

بخش مركزي اصفهان داراي وسعتي حدود1464 كيلومتر مربع مي باشد كه از شمال به شهرستان برخوار و ميمه، از شرق به بخش كوهپايه و جلگه، از غرب به شهرستان خميني شهر و فلاورجان، از جنوب به شهرستان شهرضا، از جنوب غربي به شهرستان مباركه و از جنوب شرقي به بخش جرقويه سفلي محدود مي باشد.
آب و هواي آن در مجموع معتدل خشك با تابستان هاي نسبتاً گرم و زمستان هاي نيمه سرد و ميزان متوسط بارندگي 120 تا 150 ميليمتر و متوسط درجه حرارت ساليانه 15 درجه سانتيگراد است.
بخش مركزي اصفهان شامل 6 دهستان به نام هاي براآن شمالي، براآن جنوبي، جي، كرارج، قهاب شمالي و قهاب جنوبي و3 شهر به نام هاي بهارستان، قهجاورستان و خوراسگان و تعداد 78 روستا و تعدادي مزرعه مي باشد.
جمعيت بخش مركزي در سرشماري 90 بالغ 209704 نفر بوده است كه در 78 روستا و 3 شهر در بخش مركزي سكونت دارند، كه جواني جمعيت قابل توجه است.
محور عمده فعاليت اهالي، كشاورزي، صنعت و خدمات است از نظر كشاورزي بيش از 60 % اراضي سطح زير كشت شهرستان در بخش مركزي است كه به واسطه وجود رودخانه زاينده رود اهميت زيادي دارد و مهمترين محصولات آن شامل غلات، چغندر قند،سيفي جات دانه هاي روغني، حبوبات و همچنين علوفه هاي دامي به شمار مي روند.
موقعيت صنعتي و كارگاهي: كارخانجات و كارگاه هاي متـعددي در شهرستـان اصفهان فعاليت دارد كه 80 % آن در بخش مركزي
مي باشد و صنايع دستي رايج در بين اهالي مي توان به بافت قالي، گليم و قاليچه اشاره نمود و صنايع دستي ديگري نظير مينياتور، قلمزني، قلمكاري، زري بافي، ميناكاري، تذهيب، منبت كاري، خاتم كاري متداول است.
تعدادي از مراكز مهم اقتصادي زير بنائي و نظامي استان از قبيل سيلوهاي ذخيره گندم، مركز تكنولوژي هسته اي فرودگاه شهيد بهشتي، پروفيل سپاهان پايگاه هوائي شهيد بابائي، پايگاه هوانيروز، تعدادي از پادگان هاي مهم نظامي و سایت سازمان مواد زائد شهرداری اصفهان در محدوده اين بخش مستقر مي باشد.


اطلاعات جغرافيايي و جمعيتي بخش مركزي اصفهـان

وسعت بخش 1464 كيلومتر مربع
تعداد شهر:3 ، شامل بهارستان ، خوراسگان و قهجاورستان
تعداد دهستان : 6 شامل قهاب جنوبي ، قهاب شمالي، براآن جنوبي ، براآن شمالي، كرارج و جي
تعداد روستا: 78 روستاي بالاي يكصد نفر جمعيت و داراي شوراي اسلامي و 5 روستاي كمتر از يكصد نفر جمعيت ( فاقد شوراي اسلامي )


وضعيت دين و مذهب

دين اهالي بخش مركزي اصفهان اسلام و مذهب آنان شيعه مي باشد مردم بومي ساكن در اين بخش افراد مذهبي بوده و در ماههاي محرم و صفر با برگزاري مراسم عزاداري در سطح روستاها و حمل و نقل و علم معمولاً در هر روز از دهه اول محرم در يكی از روستاها اجتماع نموده و هئيت هاي مذهبي مراسم پر شور عزاداري سالار شهيدان را برگزار مي نمايند.
در روز يازدهم محرم شاهد تجمع عزاداران حسيني و دسته جات مذهبي در امامزاده چهارميان مي باشيم كه تعداد شركت كنندگان قابل توجه مي باشد. ضمناً مراسم تعزيه خواني بصورت سنتي در بعضي از روستاها برگزار مي گردد و در ماه مبارك رمضان نيز با اعزام روحانيون توسط سازمان تبليغات اسلامي و حوزه علميه قم كلاس هاي قرآن و احكام و مراسم احياء در مساجد و حسينيه ها برگزار مي گردد.
ضمناً در شهرهاي بهارستان و خوراسگان نماز سياسي عبادي جمعه برگزار مي شود.
اهالي بخش مركزي در سال هاي دفاع مقدس در جبهه ها حضور فعال داشته و تعداد 151 شهيد گرانقدر تقديم اسلام و انقلاب نموده اند و همچنین در عرصه های مختلف از جمله حضور در انتخابات و راهپیمایی در مناسبت های روز جهانی قدس و پیروزی انقلاب اسلامی حضور چشمگیر دارند.